2007. március 25., vasárnap

Emerson

Tegnap este elfogott az erzes, hogy mennyire hianyzik az otthoni bulik utani hajnali hazasetalas. Imadom a kora reggelt, a szurkulet frissesseget (kivetel, ha nem hazafele tartva er, hanem fel kellene kelni az agybol), setalni a koruton, vagy a Margit hidon at. Ahogy az elso villamosok robaja megtori a kiurult varos csendjet. (bar azt hiszem az uj sargak mar csak sietve szuszognak a sineken) Hianyoznak a megszokott terek, megallok: az egesz szecesszios-eklektikus dunaparti baratsagos kisvarosi milio.

Aztan ma reggel megtapasztalhattam a brooklyni kora reggelt (nem lettem tole boldogabb), hiszen hajnalban kellett kelnem, hogy a chinatown-ba metrozva elerjem a legkorabbi bostoni china bust. Nagyon olcson lehet igy utazni pl a retur jegy csupan 30 dolarba kerult, mig a vonatert elkertek volna 100-at is.

Ugyhogy a vonat utan ujabb "magyarorszagi" kozlekedesi eszkoz demisztifikalodott szamomra. Amerikat eddig csak autobol ismertem, Otthont meg buszbol, vonatrol. Felcserelodnek a terek, a latvany, de a hang es az erzes ugyan az. Szerelmesfilmet idezve: ha becsukom a szemem, mintha a soksok gyermekkori belfoldi turak egyiken lennek - a jo oreg Ikaruson ulve / vagy eppen ujabb nihilhetre tartanek Nyiregyhazara es elvezem, hogy sut be a nap az ablakon, mikozben Manccsal probalom taplalni magam. Ha kinyitom, akkor meg Mekdonalciaban talalom magam.

Szoval kozel 4 ora buszozas utan megerkeztem egynapos kiruccanasom uticeljaba, Bostonba, hogy reszt vegyek az Emerson College nyilt napjan.

Mar elsore pillantasra megtetszett ez az os-amerikai varos - a new yorki art deco tomenybol feludules egy kis XVIII. szazad. foleg ugy, hogy igazi diakvaroskent (Harvard, MIT) tele van fiatalokkal. Persze NYC sem oregekotthona, de Bostonban, mivel minden kisebb merteku, mindez sokkal koncentraltabban van jelen. legalabbis ez az elso benyomas.

csak ne lenne ilyen hideg. kezdek parazni, hogy tul fazos lettem, mert az amugy szep, napos 8 C fokban mindenki felszabadultan setalt marmar rovidujjuban, en meg a sapkas-salas kombinacioban ugy tuntem koztuk, mintha most erkeztem volna floridabol.

nem sok idom volt varost nezni, csupan egy rovid setara futotta, mert jottem is este vissza. de mindenkeppen visszanezek meg par napra - ha mar melegebb lesz. :)

Ebedidoben gondoltam egyet, hogy a helyi varosligetben teszek egy gyors latogatast: (a Central Park ota valahogy vonzodom a parkokhoz - vagy ez az orogedes gyanus jele? :) ) meglepon tapasztaltam, hogy politikai gyulesbe csoppentem. Korulottem satrak, tele szoroanyagokkal, konyvekkel, es oriasbetus plakatokkal - a podiumon valaki hevesen gesztikulalva adja elo nemtetszeset az iraki haboruval kapcsolatban. Kommunista gyulesbe csoppentem.
Ezek az amerikai komcsik tiszta `68-as hangulatot varazsoltak a tisztasra. Minden karakter megtalalhato volt itt. (amerikaiak amugy is nagyon jok a karakterekben) Lelkes aktivistak, instant hippik, alteros szulok es nagyszulok, mikrofonfrizuras fekete aktivistak, gitaros bodulatmuveszek, rasztas anarchistak. Pultokon Trockij, Marx, Lenin (igen sok Lenin), Kommunista kialtvany spanyolul, Chavez-t istenito anyagok, amerikai munkasmozgalmi konyvek.
Be is szereztem par ingyenesnek latszo brossurat.
Vicces volt, hogy fekete szovet-sznob kabatomban es Emersonos elitegyetemista anyagokkal a kezemben nem nagyon illettem a tarsasagba, s inkabb kezeltek gyanus ellenforradalmarkent a derek amerikai vorosok, mintsem egy szocializmust valoban tapasztalt (komoly 7 even keresztul :) ) szakertot. :) Az egyik ficko mellettem meglehetos bizonytalansaggal felhozta a franfurti iskolat (felcsillano szem), de a kedves aktivista lanynak fogggalma sem volt kikrol beszel(ne)(de megtudtam tole, hogy Sztalin rossz ember volt, nem ugy mint ok akik jok), ugyhogy megilletodve tovabb odalogtam a Tegla cimu filmben latott aranykupolaju templom fele.

Emerson College olyan volt, mint amire szamitani lehetett. Luxus, luxus - hihetetlen felszerelesek, laborok, korulmenyek. Ami viszont meglepoen erdekes, hogy mennyire fejlesztes, kreativitas kozpontu az oktatas. new media ezerrel. (pl kulon szigete van a sulinak a second life-ban, bar ez nem kifejezetten az oktatas szintjet emelo tenyezo, de a nyitottsagot azert jol jelzi)
neztunk vizsgafilm reszleteket is, amiktol azert nem voltam teljesn elajulva. Ahogy OLJ meselte korabban: technikailag nagyon profi, de nem valami tartalmas munkakat lattam. De voltak legalabb erdekes probalkozasok, kezdemenyezesek. Draga noverkem jelenlegi vilagaba nyertem peldaul betekintest, mert az egyik filmet egy indonez diaklany forgatta a hazatereserol. (mondjuk biztos haborgott volna Noverke, mert a holgyet vagy 3 szolgalo varta mar az ajtoban, s hatul 4-et tisztogattak a luxus merciket a garazsban.)

Elveztem, hogy par orat visszaterhettem az egyetemista kozegbe, bar ez azert teljesen mas mint amit otthon megszoktam. Meglatjuk mi lesz ebbol.

ui: megkaptam a hosszabbitast! maradhatok szeptember 7-ig. ugyhogy aki szeretne jonni, mostmar biztos, hogy megteheti!

2 megjegyzés:

Névtelen írta...

Hm...ha az en negy Mercimet is lemossak, eskuszom, nem haborgom!-Noverke

Névtelen írta...

:) azt hittem ot van :)
amugy tok autentikusnak indult a filmecske (par kozhelyes hazateros keppel, de legalabb indonez tajakat, embereket, hazakat mutattak)... Arra gondoltam, hogy a cseh filmed milyen sikeres lett volna itt.

gy